Na viděnou v roce 2025!
Dny otevřených ateliérů zaujaly návštěvníky po celém kraji i v Polsku
Uplynulý víkend se otevřely ateliéry, dílny, muzea a galerie v celém královéhradeckém kraji. Letos poprvé ale festival Dny otevřených ateliérů (DOA) zavítal i do okolních krajů a jednu zastávku měl dokonce i v Polsku. Zahájení ve Skalici odstartovalo výstavu v Galerii Luxfer, kde se poté klábosilo i tančilo. Počasí návštěvníkům po celou dobu akce přálo, takže i záměr pořadatelů spojit výlet s návštěvou umělců a řemeslníků dokonale vyšel.
„Letos poprvé jsme také uspořádali páteční slavnostní zahájení DOA. A to v galerii Luxfer Open Space v České Skalici. Hlavním záměrem bylo navzájem se potkat s ostatními účastníky, protože během víkendu na to již nezbývá čas. Osobně jsem navštívila Ateliér Kláry Schück v Markoušovicích, polského nováčka Pana Misia v Szczawno-Zdrój, v neděli pak nové umělecké uskupení NEO, které působí na Rychnovsku a prezentovalo se společnou výstavou a workshopy,“ shrnuje uplynulý víkend ředitelka pořádajícího Centra uměleckých aktivit Martina Erbsová.
Výstava v českoskalické Galerii Luxfer představuje díla umělců Karl-Heinze Schwinda s názvem Outside of the Art – Vně umění, Anežky Hoškové, Sofie Švějdové a Urviho Sethna. K vidění bude až do poloviny července. Součástí výstavy je také velký objekt na zatravněném prostoru před galerií.
V Markoušovicích na Trutnovsku představila svoji tvorbu umělkyně Klára Schütz. Sochařka, keramička a malířka tu otevřela návštěvníkům svou dílnu s hrnčířským kruhem i grafickým lisem, na kterém si mohl každý vyzkoušet natisknout vybraný motiv. Příchozí také ukázala vlastní tvorbu – obrazy inspirované osudy svatých, keramické sochy, objekty i hrnečky.
Knižní minitrh a prohlídka kulturního centra Schule v Kounově – Šedivinách byly příjemnou zastávkou v Orlických horách. Návštěvníci si zde mohli nejen zakoupit knížky, ale i tvořit komiksy a prohlédnout si dům a nalezené artefakty, které před 2. světovou válkou sloužily k výuce místních žáků. Bonusem byla komentovaná prohlídka kostelíka sv. Josefa a nádherné výhledy do kraje.
Rychnovští výtvarníci i hudebníci letos poprvé otevřeli zájemcům nové centrum spolku Nezávislá umělecká scéna – NEO. Na vernisáž společné výstavy místních autorů dorazilo kolem stovky lidí. Na místě po celý den probíhaly také workshopy linorytu nebo ukázky kovářství.
Martina Jirčíková je sochařka, grafička a ilustrátorka. Ve jejím ateliéru v Žamberku byly po celý víkend k vidění ukázky z její tvorby – zejména plastiky z kombinace kovové konstrukce a betonu, malby a ilustrace.
Další zastávkou na cestě po kraji byla návštěva u polského umělce Pana Miśa, vlastním jménem Michała Walczyka. Jeho Planeta pana Misia je fantaskním světem inspirovaným fantasy a sci-fi filmy a videohrami, ale také polskými i řeckými pověstmi. Michał Walczyk vytvořil ve svém domě i dalších prostorách hned několik svérázných světů s množstvím vyřezávaných a malovaných postav. Nejzajímavějším je asi „Apokalipsa“, což je rozpohybovaný a osvětlený „betlém“, který vznikl z inspirace filmy Terminátor, Star Wars, sérií Šílený Max a počítačovými hrami.
Není bez zajímavosti, že Michał Walczyk už v minulosti vystavoval v České republice. Minulý rok měl společnou výstavu s Jaroslavem Divišem v galerii Art Brut Praha.
Rozvíjet spolupráci se sousedním Polskem chce CUA i v následujícím roce – první vlaštovkou budoucího ročníku je zapojení umělců z města Lubavka. Dolnoslezské vojvodství sousedí s královéhradeckým krajem a jedno z největších měst v příhraniční oblasti – Valbřich je také partnerským městem Hradce Králové. Takže budoucí spolupráce se přímo nabízí.